H-1110 Budapest
Bartók Béla út 34. I./3.

Általános információ:
+36 30 596 0093
(H-P 9–13 óráig)
Répássy Erika:
+36 20 555 4167
(H-P 14–17 óráig)

„A jóga olyan, mint a zene,
a test ritmusa, az elme dallama, a lélek harmóniája
alkotja meg az élet szimfóniáját.”

B.K.S.Iyengar

AKTUALITÁSOK

PODCAST a jógáról és az életről

Jógagyakorlás minden életkorban JÚNIUS: továbbképzések inspirációi: Birjoo Mehta és Gabriella Giubilaro

Időpont

Október 13. vasárnap 19:45

STEPHANIE QUIRK: Seeing & Understanding from the Base

PART 5: The Energetic Embodiment 2 - the LOWER ORGANIC BODY. For strong intermediate/advanced practitioners and certified Iyengar yoga teachers. PRETTY FULL (pls @ asap if u r interested)

Oktató

STEPHANIE QUIRK (NZ)

Időpont

2024. október 19-22.

Jazz Reunion - örömzene az iF caféban

Ritkán játszunk, de akkor nagyon. Foglaljatok asztalt és gyeeerteeek:)

Oktató

Répássy Erika, Szalay Gábor, Valastyán Tamás

Időpont

Október 19. szombat 19:30

A pránájáma varázslatos világa - a csend (bandhák és kumbhakák)

5 kedd reggel az energia jegyében.

Oktató

Időpont

Október 29-november 26.

Amrita LABORatórium: a gyakorlás és tanítás művészete+JÓGATERÁPIA

SZOMBAT de. haladó gyakorlás, du. tanítási gyakorlat, vasárnap meglepetés:)

Időpont

NOV. 9-10 (próbavizsga), dec. 7-8. 2025. jan. 25-26, már. 1-2, máj. 10-11, jún. 14-15.

IYENGAR-jóga oktatóképzés (1+2-es szint)

Csatlakozási lehetőség mentorprogramunkhoz-keresd Erikát a részletekkel!

Időpont

2021-tól VÁLTOZÁSOK!

IYENGAR yoga workshop with Garth McLean (USA)

Save the date!

Oktató

Garth McLean

Időpont

5-6 April 2025

Magánórák

Személyre szabva, otthon, személyesen vagy online

Az élethez nem lehet túl öregnek lenni – a jóga és az egység kialakítása – Interjú Répássy Erikával

2021-05-06, Lippai Roland | Rovat: Rólunk írták

Az élethez nem lehet túl öregnek lenni – a jóga és az egység kialakítása – Interjú Répássy Erikával

Az élethez nem lehet túl öregnek lenni – a jóga és az egység kialakítása – Interjú Répássy Erikával

Ha az ember jógagyakorlóvá válik, az élet számos területén kezdődik meg a karbantartás és a prioritások átstrukturálódása – vallja Répássy Erika. A jógaoktató interjúnkban beszélt a saját motivációjáról és arról is, hogy egyre több férfi nyit a jóga felé és sosem késő elkezdeni sportolni. Répássy Erikával a Semmelweis Egészségfejlesztési Központ csoportos edzésein is találkozhatnak az érdeklődők.


Az élethez nem lehet túl öregnek lenni – a jóga és az egység kialakítása – Interjú Répássy Erikával

Ha az ember jógagyakorlóvá válik, az élet számos területén kezdődik meg a karbantartás és a prioritások átstrukturálódása – vallja Répássy Erika. A jógaoktató interjúnkban beszélt a saját motivációjáról és arról is, hogy egyre több férfi nyit a jóga felé és sosem késő elkezdeni sportolni. Répássy Erikával a Semmelweis Egészségfejlesztési Központ csoportos edzésein is találkozhatnak az érdeklődők.

Mit jelent számodra az egészségfejlesztés-, és megőrzés? Milyen pontokon lehet megragadni ezt a szemléletmódod?
Az egészséget hajlamosak vagyunk a testre leszűkíteni, de az igazi egész-ség magában foglalja az egész „szomatikus szférát”, azaz a mentális és az érzelmi síkot is. A jóga filozófiája szerint a test, a tudat és a lélek egységét kell létrehozni az életben, a részek közötti harmóniát kell kialakítani. 

Szerinted a rendszeres sport mit tesz hozzá egy ember életéhez?
A test intelligens használatát, egy egészséges testtudat kialakítását, azt az érzést, hogy jó a bőrömben lenni, jó ebben a testben lakni. A jóga szempontjából a tudatos mozgás a „durvább”, fizikai érzékelés finomítását teszi lehetővé, ami aztán idővel a belső folyamatokra irányítja a figyelmet. 

Az életmódváltás nagyívű változást jelent egy ember életében, aminek része a sport is; mit javasolnál azoknak, akik belevágnánk egy egészségesebb életmód kialakításába, hogyan kezdjék el, hogy a rendszeres fizikai aktivitás tényleg az életük részévé váljon?

Azt javaslom, hogy a mércét, a célokat reális magasságba helyezzük, hogy a megvalósított apró célok erőt adjanak, inspiráljanak a folytatásra.

Ha tehát azt mondom, most az életembe heti két nagyobb (mondjuk kb. 1 órás edzés) fér bele, más napokon pedig fél órát el tudok tölteni friss levegőn, akkor indítsunk ezzel és tartsuk magunkat hozzá. Az eredmény szem előtt tartása is segíthet, ha nincs kedvünk semmihez, akkor gyakoroljunk önfegyelmet és kapjuk össze magunkat, vagy gondoljunk arra, milyen jó érzés egy szabadabb, frissebb állapotban létezni utána.

Mikor kezdtél el sportolni és mely területeken voltál és vagy aktív?
Nagyon szerettem a tornaórákat, talán szerencsés vagyok, jó tanáraim voltak. Balettra, jazz táncra jártam utána évekig, a jógára 2002-ben találtam rá Londonban, amikor kint éltem 4 évig és egyből tudtam, ez az, ami mindent megad, ami az egészséghez szükséges, legyen az testmozgás, életmód, általános életszemlélet. A mai napig napi 2-3 órát gyakorlok és továbbképzésekre is járok rendszeresen. 

Te miért kezdted el, mi volt a legfőbb motivációd?
Az általános mozgásszeretet mellett olyan utat kerestem, ami nem csak a testet tartja karban, hanem szellemi téren is iránymutató, az élet értelmére is választ tud adni. Ha az ember jógagyakorlóvá válik, az élet számos területén kezdődik meg a karbantartás és a prioritások átstrukturálódása.

A jógáról sokan gondolják, hogy „női sport”, a férfiak nem olyan aktívak ezen a területen… hogyan lehetne ezen változtatni?
Igen, sajnos ez egy valós félreértés és talán abból adódik, hogy mire átkerült a nyugati világba Indiából, valamiért a nők haraptak rá korábban, pedig tradicionálisan a férfiak gyakorolták. Félre kell tenni az előítéleteket, a jóga nem a flexibilitásról szól, hanem a tudatosságról, a harmóniáról, ami a férfiak számára is fontos. Talán, ami segíthet a sport területén, a komplementer edzések gyakorlata, így minden sport mellé remekül működhet a „stretching”, ami talán ajtót nyithat a jóga felé. Örömmel látom, hogy egyre több férfi is érdeklődik a jóga iránt, csak így tovább! 

Ebben a rohanó és intenzív világban hogyan tudod beilleszteni az életbe a sportot?
Ragaszkodom hozzá☺ Viccen kívül, mint jógaoktató elsődleges kötelességem gyakorolni, tapasztalni, de ha csak erről lenne szó, az nem lenne elég az őszinte tanításhoz. A jóga lényege a kutakodó hozzáállás, amivel meg akarom érteni dolgok miértjét és hogyanját, amivel lehetővé teszem a belső transzformációt. Felelős vagyok az életemért, a testemért, a belső folyamataimért, az egészségemért, a cselekedeteimért, a döntéseimért. 

A SEK keretein belül rendszeresen tartasz csoportos edzéseket, mit kell tudunk a te óráidról, hogyan támogatják az egészségmegőrzést- fejlesztést?
A 45 perces órákat igyekszünk úgy összeállítani, hogy azok alaposan átmozgassák a testet minden irányban. A fizikai erőnlét és az elasztikusság mellett fontos a gyakorlatok alatt a normál légzés fenntartása, a légzés általános tudatosítása, ami közvetlenül hat az idegrendszerre.

A jógapózok szándékos „szituációk”, amiben kitartást, rugalmasságot, türelmet és összpontosítást is gyakorlunk. 

Sajnos gyakran hangzik az a mondat, hogy „én már öreg vagyok a sporthoz, inkább bele sem kezdek” – mi a véleményed erről?
Kifogásból mindig több van, mint cselekvési kedvből. Az élethez nem lehet túl öregnek lenni. A jógában az is a jó, hogy életed végéig művelheted. Indiai mesterünk, BKS IYENGAR, aki 96 évesen távozott közülünk néhány évvel ezelőtt, még a kórházi szobájában is gyakorolt. Úgyhogy bizton állíthatom, sosincs késő elkezdeni.

Azt is látjuk, hogy immár a fiatalok is egyre többen küzdenek derék- és hátfájással és sok más problémával is… mit üzennél nekik?
Kezdjenek el mozogni, sportolni, jógázni mielőbb, mert a karbantartás lényegesen könnyebb, mint a tűzoltás és a terápia. Érdemes megkeresni, mi az a mozgásforma, ami örömet okoz, mert öröm nélkül nincs az a kitartás, ami tovább lendít a nehézségeken.

Lippai Roland

Kép: Cséka Botond (kiemelt kép), Magyar Iyengar Jóga Szövetség

Korábbi írások

Blog: Férfiak és a jóga.

Időpont: bármikor 

Kétségeid vannak? Válaszolunk:)

4 dolog, amit az online óráinkról feltétlenül tudnod kell,

avagy tévhitek a zoom órákkal kapcsolatban:)))

Új fordítás! B.K.S. Iyengar: a fény jógája

Időpont: bármikor olvasható:) 

Drimál István fordításában

Erika BLOG

Időpont: bármikor :)  Oktató: Répássy Erika