H-1110 Budapest
Bartók Béla út 34. I./3.

Általános információ:
+36 30 596 0093
(H-P 9–13 óráig)
Répássy Erika:
+36 20 555 4167
(H-P 14–17 óráig)

„A jóga olyan, mint a zene,
a test ritmusa, az elme dallama, a lélek harmóniája
alkotja meg az élet szimfóniáját.”

B.K.S.Iyengar

AKTUALITÁSOK

GABRIELLA Giubilaro (I) először Magyarországon!

Korai ár: március 31-ig!

Oktató

GABRIELLA GIUBILARO (I)

Időpont

2024. június 8-9.

Amrita LABORatórium: a gyakorlás és tanítás művészete+JÓGATERÁPIA

SZOMBAT de. haladó gyakorlás, du. tanítási gyakorlat, vasárnap jógaterápia: a NYAK és a VÁLLÖV

Időpont

ÁPRILIS 13-14, jún. 29-30, aug. 31-szept. 1, szept. 21-22, nov. 9-10, dec. 7-8.

Közép/haladó IYENGAR jóga műhely - Fókuszban a székes gyakorlás

Szombat délelőtt 10:00-13:00

Oktató

Időpont

Április 20.

A pránájáma varázslatos világa - a légzéstől a meditációig

5 kedd reggel 7:00-8:15 élőben vagy online.

Oktató

Időpont

Április 16-május 14.

IYENGAR jógaműhely Istvánnal - A migrén

A migrén - megelőzése és hatásainak enyhítése

Időpont

Április 29. vasárnap 10:00-13:00

Hétköznapi JÓGATERÁPIA - avagy hogyan segíts magadon

Május 4: IYENGAR jóga az idegrendszer kiegyensúlyozottságáért

Oktató

Időpont

2024. május 4. szombat 10:00-12:15

Tavaszi IYENGAR jógatábor a mesés Balaton-felvidéken

1 (férfi) hely maradt. Tiéd lesz?

Oktató

Időpont

2024. május 10-12.

PODCAST a jógáról és az életről

Február: a jóga és az IDEGRENDSZER. FB élő, de visszanézheted itt vagy a Youtube csatornánkon is:)

Időpont

2024. február 25. vasárnap 19:45

Őszi IYENGAR jógatábor Somogyvámoson

4 nap jóga, öröm, közösség:) JELENTKEZÉS: május 5-ig!

Időpont

2024. szeptember 5-8.

Seeing & Understanding from the Base - part 5: The Energetic Embodiment 2

For strong intermediate/advanced practitioners and certified Iyengar yoga teachers.

Oktató

STEPHANIE QUIRK (NZ)

Időpont

2024. október 19-22.

IYENGAR-jóga oktatóképzés 2023. (1+2-es szint)

Csatlakozási lehetőség mentorprogramunkhoz-keresd Erikát a részletekkel!

Időpont

2021-tól VÁLTOZÁSOK!

Magánórák

Személyre szabva, otthon, személyesen vagy online

B.K.S. Iyengar az Iyengar jógáról

2011-06-02, B.K.S. Iyengar | Rovat: Fordítások, írások

Azok számára, akik nem ismerik az Ön jógaoktatásának a stílusát, mi a különbség az Iyengar metódus és más stílusok közt?

A jóga fő irányelvei azonosak, de a stílusok különböznek. Ahogy a fának is egy törzse, de számos ága van, a jóga egy, de az adaptációi különbözhetnek. A forrás a jóga törzse. Akármilyen is legyen a stílus, az egyén átalakulást tapasztal az életstílusában. Az én gyakorlásom nem különbözik másokétól, kivéve a motorikus idegek és a szenzori idegek felépítését. Ez intellektuális visszatekintést és ügyes akciót igényel anélkül, hogy az anatómiai szerkezet legkisebb részét is eltorzítaná, úgy, hogy a csontok, az ízületek, az izmok, a rostok, az energia, az elme és az intelligencia egymással egy időben, kiegyensúlyozva és harmóniában működjön, hogy az életerő és a belső mag megérintse a test minden rétegét.


Miért fontos a precizitás és a pontos felépítés az Iyengar jógában?

Barátom, a pontos felépítés precizitáshoz vezet és a precizitás egy isteni állapot, ahol az egyén megtapasztalja a kozmikus erő találkozását az egyéni erővel. Röviden a precizitás az egyéni lélek és a kozmikus lélek találkozóhelye.

Milyen jótékony hatása van annak, ha a pózokat hosszabb ideig tartjuk ki?

A jógagyakorlásban mozgás és akció is szerepel. A mozgás az egyik pozícióból a másikba való jutást jelenti, hogy szekvenciálisan a végső pozícióba, majd onnan ismét a kezdeti pontba jussunk. A mozgásban a külső elme aktív, míg ha egy ászanát hosszabb ideig tartunk, a külső elme automatikusan arra késztetésre kerül, hogy megérintse a belső elmét, amin keresztül elérjük a tudatot és az Én-t.

Az ászanákban eltöltött hosszabb idő arra készteti az intelligenciát és a tudatot, hogy kifejlessze a türelmet, a kitartást és a tűrőképességet. Abban is segít, hogy minden egyes ászanát őszintén mérjünk fel, hogy megtaláljuk a helyes pozíciót az ászanákban és hogy stabilitást és csendességet tapasztaljunk bennük.

Másodsorban az ászanákban eltöltött hosszabb idő segíti az elmét és az intelligenciát, hogy áthatoljon a belső test ismeretlen vagy a felismerhetetlen részein. Az áthatolás magában foglalja az akcióval összekötött aktív figyelmet, a dinamikus tudatosságot és az igazítások finomságát a precíz pozícióhoz.

Végül az ászanákban eltöltött idő segíti a kitartás erejének felépítését az idegrendszerben, mivel mentális és intellektuális bátorságot, erőt, bizalmat és hitet épít fel, hogy megtaláljuk a helyünket a gyakorlásunkban. A gyakorló az „idegek emberévé” válik – ez talán elenyésző hatás?

A segédeszközök használata – úgymint párnák, pokrócok, övek vagy téglák – központi szerepet játszanak a tanításában. Ez miért van? Le tudná írni a funkciójukat, legyen az fizikai, spirituális vagy akár mindkettő?

A segédeszközök használata, párnák, pokrócok, téglák és övek nem játszanak központi szerepet a gyakorlásomban vagy a tanításomban, mint alternatív metódus ahhoz, hogy mesterei legyünk az ászanának. Mivel kevés az igazi tanár, kifejlesztettem a segédeszközöket, hogy vezessék a gyakorlókat abban, hogy ráérezzenek a helyes irányokra, míg elvégzik az ászanákat, mivel a segédeszközök nem engedik, hogy hibák merüljenek fel és a gyakorlók nem tudnak rossz irányban haladni. A segédeszközök ön-segítők és ön-iránymutatók az ön-gyakorláshoz.

Másodsorban azok, akik mentálisan zavartak, fizikailag merevek, bizonytalanok vagy hátrányos helyzetűek, nem tudják függetlenül gyakorolni az ászanákat. Ahogy a kórházakban is vannak Intenzív Egységek, ahol a test funkcióit ellenőrzik, ezek a segédeszközök úgy ellenőrzik a gyakorló testét, hogy nem engedik a rossz irányok kialakulását és a gyakorló jó érzést, komfortot és biztonságot érzékel.

Harmadsorban ezek a segédeszközök két dolgot tesznek egy időben. Segítenek az izmok, az ízületek és a szervek kinyújtásában, kiterjesztésében és elvezetnek bennünket az elme ellazításához, befelé fordításához kényelmesen, ami a meditáció kulcsa.

Ahogy a segédeszközök a helyes irányba terelik a testet, jó érzés keletkezik a testben és az elme jó kedvet és felfrissülést tapasztal. A jó érzés és az elme frissességének élménye az egyént természetesen viszi az egyensúly és a test-elme-én egységének a megtapasztalásához.

Mindenki egyformán részesül a jótékony hatásokból függetlenül attól, hogy hol van az elme?

Azok, akik nem eléggé aktiválják az izmaikat, mint ahogy kellene, szintén éreznek jó érzést a jógikus mozdulatokon keresztül. Először a test végtagjaiban könnyedséget és az elmében frissességet tapasztalhatnak, még akkor is, ha az elméjük nincs is a jógában. A jóga az elme figyelmét arra készteti, hogy a test pontos felépítésére koncentráljon, aztán az elme az intelligenciával tegye ugyanezt. A jógagyakorlás nem lehetséges az elme figyelme és visszatekintése nélkül. A jóga lényege a test és az elme, az elme és az Én integrációja. Lehet, hogy ez időbe telik.

Jegyezzétek meg, hogy a jóga jótékony hatása az egyén elméjének kereteiből vonatkoztatható. Hanyag gyakorlás hanyag eredményt, intenzív gyakorlás intenzív eredményt hoz.

 

Forrás: Yoga Rahasya, Vol. 15, No.2. 2008.
Fordította: Répássy Erika, Nemzetközi okleveles Iyengar jóga oktató

Korábbi írások

Blog: Férfiak és a jóga.

Időpont: bármikor 

Kétségeid vannak? Válaszolunk:)

4 dolog, amit az online óráinkról feltétlenül tudnod kell,

avagy tévhitek a zoom órákkal kapcsolatban:)))

Új fordítás! B.K.S. Iyengar: a fény jógája

Időpont: bármikor olvasható:) 

Drimál István fordításában

Erika BLOG

Időpont: bármikor :)  Oktató: Répássy Erika